מהו החזר מס שלילי ומי זכאי לקבל אותו?

מס הכנסה זה משהו שכולנו מכירים ולא ממש צריך להסביר, אך האם ידעתם שישנו דבר כזה שנקרא מס הכנסה שלילי? כלומר שבמקום שאנחנו נשלם מסים למדינה על ההכנסות שלנו, המדינה משלמת לנו אם לא הגענו לסכום של ההכנסה החייבת במס. נכון, לא כולם זכאים להטבה הזו, אבל יש הרבה מאד שכן ובכלל לא מודעים לכך. הסכומים יכולים להגיע לאלפי שקלים מדי שנה וזוהי בהחלט הטבה שחבל מאד לוותר עליה. אז מהו אם כך החזר מס שלילי, מי זכאי לקבל את המענק, כיצד בודקים זכאות ואיך מגישים תביעה? הנה כל מה שחשוב לדעת.

מהו החזר מס שלילי?

החזר מס שלילי (שנקרא גם מענק עבודה או מענק הכנסה) ניתן לתושבים בישראל במצב כלכלי ירוד וזאת במטרה לנסות ולצמצם פערים חברתיים וכלכליים. המדינה בעצם מעניקה לאותם אנשים שעונים על הקריטריונים הנחה בתשלום המס וכאשר עובד כלשהו לא מגיע לסכום ההכנסה הנדרש לתשלום מסים אז עשוי לגלות שמגיע לו החזר מס שלילי. מידע מלא בנושא תוכלו למצוא בקישור ומכאן בואו נעבור על כמה דוגמאות למקרים בהם אכן מגיע החזר מס שלילי לתושבים.

 

 

מי זכאי לקבלת מענק עבודה?

מענקי העבודה ניתנים אך ורק לשכירים או עצמאיים תושבי ישראל בהתאם לקריטריונים שונים – גיל, מספר הילדים והכנסה חודשית. הסכומים משתנים ומתעדכנים מדי שנה כאשר הסכום מחושב על ידי חלוקה של ההכנסה ב-12 חודשי השנה. בני 23 ומעלה למשל עם ילד אחד או השניים שמרוויחים עד 6,420 שקלים זכאים למענק וכך הורים יחידניים עם ילד אחד או שניים המרוויחים עד 9,710 שקלים בחודש. דוגמאות נוספות לזכאים למענק הם בני 55 (ללא תלות בילדים) שמרוויחים עד 6,420 שקלים בחושים ונשים בין הגילאים 60 ל-67 שמרוויחות בין 800 שקלים ל-7,750 שקלים בחודש. ניתן לראות באתר המרכז להחזרי מס את הטבלה המלאה כדי לברר אם גם אתם זכאים להחזר מס שלילי.

הגשת תביעה רטרואקטיבית

אם אתם אכן זכאים למענק עבודה תוכלו להגיש תביעה להחזר המס השלילי למס הכנסה, אך חשוב לזכור כי יש להגיש את התביעה בכל שנת מס מחדש. כמו כן, אם הייתם זכאים להחזר מס שלילי בעבר ולא ניצלתם את זכאותכם, תוכלו להגיש את הקשה רטרואקטיבית עד שנתיים אחורה. חשוב מאד להבין שהמענקים האלו לא מחולקים לציבור ביוזמת רשות המיסים וכדי לקבל אותם עלינו לתבוע את ההחזר בעצמנו, ככה שחשוב לעשות זאת בזמן כדי לא להפסיד כסף במידה ומועד הגשת הבקשה חלף.

כיצד מגישים את הבקשה?

התהליך עצמו הוא לא מסובך מדי ואין צורך למלא טפסים רבים. כל מה שצריך לעשות זה להגיש את טופס התביעה ולצרף צילום תעודת זהות וצ׳ק מבוטל. את הבקשה ניתן להגיש באופן פרונטלי, אבל גם בצורה מקוונת באתר של רשות המסים. אופציה נוספת היא הגשת הבקשה דרך אחד מסניפי הדואר.

כמה כסף נוכל לקבל?

גובה המענק משתנה מאדם לאדם ותלוי כמובן בגיל, במספר הילדים ובהכנסה השנתית, על כן אי אפשר לנקוב במספר מדויק. עם זאת אפשר לומר בהחלט כי ממוצע ההחזר עומד על 4,000 שקלים, בהחלט סכום כספי לא מבוטל שחבל לוותר עליו.

לסיכום, בדקו עוד היום אם מגיע לכם החזר מס שלילי

אל תוותרו על הכסף שמגיע לכם כי אתם יכולים ליהנות מסכום של כמה אלפי שקלים נוספים מדי שנה. בדקו כעת אם גם אתם זכאים להחזר מס שלילי.

נגישות
גלילה לראש העמוד