קניית דירה יד שנייה VS קניית דירה מקבלן

על אף בועת הנדל"ן בישראל שרק הולכת ומתנפחת, נראה כי ישראלים רבים בכל זאת בוחרים לרכוש דירות ונכסים, בין אם למטרות השקעה ובין אם למגורים. ישנם הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון לפני רכישת דירה וביניהם המשכנתא שלוקחים והתנאים שלה, הערך הצפוי של הדירה בעתיד והמיקום כמובן. ובין כל הדברים הללו, ישנה התלבטות קבועה העולה תמיד והיא האם לקנות דירה חדשה בפרויקט מקבלן, או לחלופין לבחור בקניית דירה יד שנייה. האמת היא שאין לשאלה הזאת תשובה חד משמעית, אך בהחלט יש קווים מנחים שיכולים לעזור לקבל את ההחלטה הנכונה. אם גם אתם עומדים בפני רכישה של בית חדש והסוגיה מעסיקה אתכם, הנה כמה דברים שווה לחשוב עליהם ושאולי יעזרו לכם להחליט.

מחיר

מדובר אולי בשיקול המרכזי בסוגייה הזאת. במקומות רבים תוכלו למצוא נכסים זהים למדי, בעלי מפרט דומה, תכנון עם קווי דמיון משיקים, כאשר הנכסים בפרויקטים יהיו יקרים באופן משמעותי מדירות ובתים יד שנייה. במקרה של דירות בתל אביב, הדבר בא לידי ביטוי באופן מובהק עם דירות במחירים גבוהים (יש שיגידו מופקעים) בפרויקטים חדשים ונוצצים. לעומת זאת, דירות דומות באותו הגודל ועם אותו מספר חדרים, יעלו בכמה מאות אלפי שקלים פחות. במקרים רבים שווה שלא להתפתות לרכוש דירה בפרויקט חדש וכך ניתן לחסוך לא מעט כסף.

דירה יד שנייה - או קבלן

אחריות

אם כך, מה היתרונות בקניית דירה חדשה בפרויקט? ובכן, ישנם כמה וכמה יתרונות, אך המשמעותי שבהן הוא העובדה כי הרוכשים יודעים כי לבית החדש שרכשו יש "אבא ואימא". במקרים של תקלות שיתגלו לאחר המעבר לדירה החדשה, בעיות של ביצוע לא נכון לעומת התכנון, תשתיות שלא מתפקדות כשורה, תמיד ניתן לפנות אל הקבלן ממנו רכשתם את הדירה. נכון, לא כל הקבלנים ימהרו לעזור ולסייע, אך במידה וחתמתם על חוזה טוב, רוב הסיכויים שהקבלנים מחויבים לתת לכם מענה וכך אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שתיכנסו לנכס חדש ובנוי היטב. בגלל זה אגב, מומלץ תמיד לבחור בפרויקטים החדשים, בקבלנים וביזמים המנוסים הם הקבלות, מולם אתם יכולים בטוחים בהתנהלות נוחה ובאחריות מלאה על כל דבר בבית חדש.

הרגשה אישית

אינטואיציה בעניין הזה היא לא דבר של מה בכך. יכול להיות שתגיעו למקום מסוים ותתרשמו מדירה חדשה ומדירת יד שנייה. הדירה החדשה עולה הרבה יותר אמנם, אבל אתם מרגישים כי בא לכם להתפנק בבית חדש, בו תהיו אתם הדיירים הראשונים. מנגד, לפעמים מחליטים לקנות דירה חדשה ולפתע צצה הזדמנות טובה ומשתלמת יותר של דירה יד שנייה שפשוט מרגישה יותר נכון, על אף שהיא מנוגדת לתכנית המקורית. מומלץ בכל מקרה ללכת עם תחושת הבטן ולזכור כי תמיד כי אתם קונים נכס שצריך לשמש אתכם בשנים הקרובות ולא משנה לאיזו מטרה, לכן עדיף לבחור את מה שמרגיש לכם הכי נכון.

 

נגישות
גלילה לראש העמוד