חותמים על חוזה דירה? אלו הדברים שחשוב שתקפידו עליהם

עומדים להיכנס לדירה חדשה בשכירות? בעלים של נכס ורוצים להשכיר אותו? מצוין. בשני המקרים יש יתרונות רבים, אם אתם שוכרים ולא צריכים לעמוד בהתחייבויות על תשלומי הבית או שאתם בעלי נכס שזוכים להכנסה חודשית על שכירות. עם זאת, בשני המקרים חשוב לוודא כמה דברים לפני החתימה על החוזה. במקרים בהם לא בודקים עד הסוף ועוברים את התהליכים בצורה נכונה בהתאם לחוק, עשוי הדבר לגרום נזקים וכאב לא לא קטן, לא משנה באיזה צד של המתרס אתם נמצאים. על כן, הכנו כאן רשימה קצרה של הדברים החשובים ביותר שיש להקפיד עליהם בעת החתימה על חוזה דירה ושיהיה בהצלחה!

מסירה משפטית

במצבים בהם בעל נכס ושוכרים חותמים על חוזה, במקרים רבים, גם החוזה נוסח כשורה והכל נעשה כהלכה, אין תוקף משפטי של ממש לחוזה ועל כן הוא אינו קביל בבית המשפט. מי שחושש ולו במעט ממצב בו יצטרכו הצדדים להיפגש בבית המשפט, חשוב לדאוג למסירה משפטית לצד אישור מסירה משפטי. מה זה אומר? ובכן, המסירה הזאת נעשית לצד מסמך נוסף המאשר את פרטי המסירה. המסמך הזה בעצם מאשר שאכן החוזה נמסר כדין וזה אליו נמסר החוזה מאשר זאת, כמו גם פרטים נוספים הקשורים במעמד המסירה. מומלץ תמיד לבקש את שירותיו של איש מקצוע בעדיפות על עורכי דין, וכך מוודאים למעשה כי המסירה נעשית בהתאם לכללים המשפטיים וללשון החוק.

דברים שצריך להקפיד עליהם כשחותמים חוזה דירה

רשימת תכולה

הרשימה הזו בעצם מפרטת את תכולת הבית במעמד כניסת הדיירים. בשביל הדיירים, מדובר ברשימה של תכולה שהם יודעים כי עליה לחזור במצב תקין לאחר סיום החוזה, ובעבור בעל הנכס, מדובר ברשימה המפרטת את הדברים השייכים לו ובעצם שמה את האחריות על שמירתם ותקינותם על הבעלים.

פינוי במקרה של הפרת החוזה

שימו לב כי בעל דירה רשאי לפנות דיירים במקרים מסוימים של הפרת חוזה. באיזה מקרים מדובר? זה יכול להיות שימוש לא ראוי בנכס, כמו הפיכתו למקום מסחרי, הכנסת בעלי חיים בניגוד למצוין בחוזה וכן הלאה. על הדיירים לשים לב למה שרשום בחוזה, שכן פינוי הוא הליך שנעשה בהודעה מוקדמת מראש ואין בעל דירה רשאי לפנות את הדיירים באופן מיידי וגם לא להחליף את המפתח על דעת עצמו.

עזיבה לפני סיום החוזה

שוכרים רבים נכנסים לדירה בידיעה כי נסיבות חייהם עלולות להשתנות וכי הם עשויים להיות מעוניינים בעזיבת הנכס בטרם נסתיים החוזה. במקרים כאלה, נדרשים הדיירים למצוא מחליפים לחוזה שלהם שימשיכו אותו במקומם. חשוב מאד לדעת כי מדובר בזכות בסיסית מאד בחוק וכי הכנסה של סעיף לחוזה שלא מאפשר לעשות כך, הוא עבירה על החוק מצד בעל הנכס. על כן, על עף שמדובר בסעיף שאיננו קביל, עמדו על כך שהסעיף יבוטל על ידי המשכיר.

 

נגישות
גלילה לראש העמוד