צו הריסה מנהלי – כל מה שצריך לדעת

מה זה צו הריסה מנהלי? וכיצד מתמודדים עם צו מסוג זה? אם אתם חוששים שצו זה יגיע אליכם, או שאם כבר קיבלתם צו כזה) ובעקבותיו אתם חוששים כי תאבדו את המקום שבו אתם מתגוררים בו  או את הנכס שלכם – חשוב שתדעו קצת יותר על צו מנהלי וכיצד מתמודדים עם האופציה של הריסת מבנה.

לפני הכל – מה זה בכלל צו מנהלי?

צו הריסה מנהלי הוא אמצעי קיצוני שננקט, שמטרתו להעניק לרשויות את היכולת לאכוף את הדין במקרים של בנייה בלתי חוקית. צו זה מקנה לרשויות את היכולת להרוס בנייה מכל סוג, תוך שהרשויות יכולות לממש את הצו תוך 24 שעות מרגע שהצו יצא והגיע לבעל המבנה, או עד 30 ימים זמן הגשת הצו. אלא אם כן החליט בית המשפט לבטל את הצו, וזאת לאחר פנייה של בעל המבנה לבית המשפט עליה נדבר בהמשך.

מי יכול להורות על צו הריסה?

צו הריסה הינו כזה אשר יוצא עקב הוראות של השלטונות להרוס מבנים מסיבות שונות. צו ההריסה יותר מהועדה המקומית לתכנון, כאשר החתומים על הצו הינם מהנדסים, אדריכלים והוועדה שמוציאה את הצו מכמה סיבות מרכזיות ונפוצות, ביניהן:

  • הוצאת צו הריסה למבנה שחורג מהבניין.
  • הוצאת צו להריסת מבנים או מחסנים לא חוקיים אשר נבנו בסמוך לבית, לעסק או בכל מקום אחר.
  • צו הריסה יותר גם במקרים שהבנייה לא קיבלה את האישורים הדרושים מהרשויות.
  • במקרים שהמבנה חרג מהיתרי תכניות הבנייה.
  • במקרה שהמבנה נבנה בניגוד לחוק או בהתנחלויות.

*בנוסף חשוב לדעת כי צווי הריסה עלולים לצאת במקרים שמבנים חורגים מתכניות מתאר ביתיות, ותכנית מתאר ארצית, או משיקולים סוציאליים שנוגעים לעמידות מבנה, לסיכוך הטמון בו לדיירים, ולבטיחות הדיירים ובריאותם בתוך המבנה.

מה כולל הצו?

כאשר מקבלים צו הריסה מנהלי הצו יכלול את נימוקי הועדה להוצאת הצו, מסמכים המאמתים את היות הבנייה לא חוקית, וצילומים של המבנה לאחר ביקור שנעשה במקום על ידי הועדה.

צו זה כולל בדרך כלל גם תצהיר של מהנדס אודות הסיבה לכך שהצו הוצא מלכתחילה, כאשר לעיתים לצו מתווסף גם כתב אישום נגד בעל המבנה הבלתי חוקי, מה שעלול לפגוע בבעל המבנה גם בצורה אישית, מקצועית וגם בצורה כלכלית.

אז כיצד מתמודדים עם צו הריסה מנהלי?

אם הוצא נגד המבנה שלכם צו הריסה, חשוב לדעת כי יש לפנות כמה שיותר מהר לבית המשפט וזאת על מנת לבצע מניעה של הריסת המבנה.

כאשר אתם ניגשים לבית המשפט, חשוב להוכיח כי המבנה שנגדו הוצא צו ההריסה אינו בנוי בניגוד לחוק, כאשר הבנייה אינה נחשבת לא חוקית והמבנה בנוי לפי הדרישות. ביטול צו הריסה יכול להתרחש גם בזמן שישנן טעויות חמורות בהוצאת הצו ובהעדר סיבות מספקות להוצאתו.

עם זאת חשוב לדעת כי סמכותו של בית המשפט בכל הנוגע לצו הריסה לא נחשבת משמעותית מאד, ולכן חשוב שאם קיבלת צו הריסה על המבנה שבו אתם מתגוררים או שוהים – תוכלו להציג את כל הראיות שמעידות כי המבנה בנוי בצורה חוקית וללא חגירות או סיכונים לבני אדם או לסביבה.

כאשר אתם מגישים בקשה למניעת צו ההריסה חשוב להוציא את הבקשה לביטול בזמן של 3 ימים מהרגע שהצו הוגש אל בעלי המבנה.

את הדיון אודות הצו חשוב לנסות לקבוע דרך עורך דין המתמחה בצוויי הריסה וזאת כדי למנוע את מימוש הצו בפועל. בנוסך עורך הדין יסייע לכם להבין את טענות הרשויות, לבטל אותן, ולערער על החלטת הועדה המקומית להרוס את המבנה.

לאחר שתגישו את הבקשה, יתקיים דיון בנושא בתוך שבעה ימים מהרגע שבו התקבלה הבקשה למניעת הצו בבית המשפט.

נגישות
גלילה לראש העמוד