המדריך לרכישת דירה

אחת העסקאות הגדולות שנבצע במהלך חיינו היא רכישת דירה, לא רק משום שמדובר ברכישה בעלת עלות גבוהה יותר מיתר הרכישות שלנו, אלא גם כי מדובר בתהליך מורכב שכולל גורמים נוספים. זוגות רבים אינם יודעים כיצד עליהם לגשת לתהליך רכישת הדירה, מה חשוב לבדוק וממה צריך להיזהר, לכן מוטב לקרוא כמה שיותר מידע ברחבי הרשת ולהתייעץ עם אנשי מקצוע לפני שעושים את עסקת חיינו ומשתקעים במקום שיהווה עבורנו בית בו נקים משפחה.

מציאת הדירה הרלוונטית

תהליך חיפוש הדירה הוא השלב הראשוני שתצטרכו לעבור. מתוך כל הדירות והבתים המוצעים למכירה, חשוב שתקדישו מחשבה להגדרת הנכס לו אתם זקוקים. החל מבחירת כמות החדרים, גודל הדירה, מחסן בשטח הבניין ועד לאזור בו נרצה לגור. אם תתכננו מראש ותגדירו את המאפיינים של הדירה הרצויה, תוכלו להיות ממוקדים יותר בתהליך החיפוש. לאחר שהגדרתם אזור ומאפיינים, התחילו לחפש את דירת החלומות שלכם תוך שאתם משווים בין מחיריהן של הדירות באזורים השונים, את קרבתן לגנים ובתי ספר, הימצאות תחבורה ציבורית באזור וכמובן נוחות ההגעה למקום עבודתכם. כך למעשה תוכלו להשוות בין הדירות שתראו ולבחור את זו שמתאימה לכם ביותר. תוכלו להיעזר במתווכחים, בקבוצות ברשתות החברתיות, באתרי יד 2 ואפילו בדרך המוכרת "מפה לאוזן".

מצאנו דירה. מה עכשיו?

יש לכם דירה על הכוונת ועכשיו אתם חייבים לוודא שהיא ראויה למגורים ושאינה גוררת תקלות או מטרדים. התחילו בבדיקת הדירה באופן עצמאי, פתחו את הברזים לבדיקת רמת הזרם, הפעילו את מערכות מיזוג האוויר על מנת לוודא שכולן תקינות והציצו מאחורי הארונות בכדי להיות בטוחים שלא קיימים עובשים או רטיבות. לאחר שבדקתם באופן עצמאי את הדירה, תוכלו כעת לערב אנשי מקצוע שיערכו בדיקה יסודית יותר, כך באמצעות בדק בית ושמאי מקרקעין, תקבלו חוות דעת מקצועית על הנכס. יתרה מזאת, עיינו בנוסח הטאבו של הדירה (באתר התשלומים הממשלתי) בכדי לוודא את זהות בעל הדירה ולברר אם קיימים צווים מסוימים בנוגע לנכס. עוד חשוב לבדוק את איכות האזור, משמע, בקרו ברחוב מספר פעמים ובשעות שונות כך תוכלו לדעת אם הרחוב שקט, האם קיימים פקקים בשכונה ואם קיימים מטרדים ברחוב.

מחיר הדירה

עלות הנכס אינו המחיר היחיד שתיאלצו לשלם בגין רכישת הדירה, משום שמוטלים עליכם תשלומים נוספים כמו היטל השבחה, מס רכישה, שכר טרחה לעורך דין, מס שבח, הובלת ציוד, אגרת רישום בטאבו ותשלום עבור שירותיהם של בעלי המקצוע עמם תתייעצו. נסו לחשב את המחיר הכולל שייגבה מכם בעת רכישת הדירה וודאו שמחיר זה מותאם לתקציב שהקצבתם. כמו כן, ייתכן ותימצאו זכאים לפטור ממס רכישה, לכן יש לבדוק את זכאותכם.

ומה לגבי המשכנתא?

המשכנתא היא הלוואה שמסייעת לנו לרכוש את הדירה, אבל התהליך לקבלתה יכול להיות לא פשוט בכלל ולכן מוטב לערב עו"ד נדל"ן ומקרקעין במהלך התהליך. המשכנתא עצמה מורכבת מקרן המשכנתא (סכום הלוואה), ממסלול המשכנתא, ההחזר החודשי והריבית. חשבו מהו הסכום אותו תצטרכו להלוות וקחו בחשבון את כל ההוצאות הנלוות למחיר הדירה, כך לא תמצאו את עצמכם לוקחים הלוואה נוספת בעוד כמה שנים. במהלך התהליך תצטרכו למלא טפסים, להעביר מסמכים ולהיפגש עם נציגים מבנקים שונים עד לקבלת האישור המיוחל. ישנם כמה מסלולי משכנתא כדוגמת הלוואה בריבית קבועה, הצמדה לריבית הפריים ועוד. לכן אל תקלו ראש בבחירת המסלול, בררו היטב מה כל מסלול מציע ומהם יתרונותיו או חסרונותיו, ובחרו את זה שרלוונטי עבורכם ביותר.

 

רכישת דירה אינה תהליך פשוט אך יחד עם זה מדובר בעסקה החשובה ביותר שתבצעו, לכן חשוב להיעזר בבעלי המקצוע השונים שיסייעו לכם למדוד את איכות הדירה וילוו אתכם בתהליך. לאחר שתרכשו את הדירה, תוכלו לעצבה לפי ראות עיניכם, לרהט אותה ולהפוך אותה לבית עליו תמיד חלמתם.

נגישות
גלילה לראש העמוד