שכר טרחה

רבים האנשים אשר נעזרים בעורך דין למגוון מטרות, בין אם מדובר בתביעה נגד הביטוח לבין אם מדובר בסיוע וייעוץ ברכישת דירה, בהגשת תביעה נגד מקום העבודה ואפילו בזמן גירושין. אבל מהו שכר טרחה? מהו ממוצע שכר הטרחה אותו גובים עורכי הדין? וכיצד אפשר להוזיל עלויות? הכל בהמשך.

שכר טרחה

בכל הנוגע לתשלום לעורכי דין, ישנן שתי שיטות תשלום עיקריות כאשר האחת היא באמצעות תשלום אחוזים לעורך הדין במידה והתקבלו פיצויים בעת תביעה, כאשר השיטה השנייה הינה תשלום שכר טרחה.

שכר טרחה לעורך דין אינו דבר זול והוא מתחיל מ 500 שקלים בממוצע אותם משלמים לקוחות על מכתב רשמי, עד לסכומים של 1,000 דולרים לשעת ייעוץ, או שכר טרחה של אלפי שקלים על ייצוג והופעה בבית משפט.

אבל כיצד קובעים את שכר הטרחה?

לפני שנסביר כיצד מתמחרים עורכי הדין את שכר הטרחה שלהם, חשוב לדעת כי מדינת ישראל היא אחד המקומות שיחס עורכי הדין שלהם ליחס האוכלוסייה הבוגרת והעובדת נחשב גדול במיוחד וכיום ישנם יותר מ50 אלף עורכי דין פעילים בארץ.

עורכי הדין שסיימו לימודים מפרכים ובחינות לשכה מאתגרות, מציעים שלל שירותים אשר בהם מתמחים, ביניהם: התחום המסחרי, הפלילי, תחום הקניין ונדל"ן, דיני נזיקין ואישות, כאשר מבין כל אלה ישנן גם תתי התמחויות של עורכי הדין.

בשל הכמות הרבה של אנשי המקצוע, קיימת תחרות ענפה בין משרדי עורכי הדין, כאשר בשל התחרות ניתן לראות הוזלה קלה במחירי שכר הטרחה.

עם זאת עדיין שכר טרחה של עורך דין נחשב תשלום גבוה ביחס לעלותם של שירותים וזאת בשל המחקר שצריך לבצע עורך הדין, בניית התביעה או ההגנה של הלקוח, הייצוג בבית המשפט ותהליכי בירוקרטיה שעליו לעסוק בהם עבור הלקוח, כמו גם הוצאות המשרד והעסק שכלולות גם הן בשכר הטרחה.

תמחור שכר הטרחה נקבע בכמה שיטות כאשר ישנם עורכי דין אשר גובים סכום גלובאלי לכל הייצוג והשירותים, בעיקר כאשר מדובר בתחומים של ייצוג בתיקים פליליים, תביעות גירושין ועוד, וישנם עורכי דין אשר שכר הטרחה שלכם נקבע פר שעה.

בכל הנוגע לאחוזים מתביעות שהוגשו, על עורך הדין לתמחר את גובה האחוזים שלו לפי החוק שמורה על גביית טרחה של בין 8 אחוזים ל 13 אחוזים מגובה הפיצוי שקיבל הלקוח באמצעות שירותיו של עורך הדין.

בנוסף, לעיתים ובמקרים שונים ישנה אפשרות לשכר טרחה הוגן שלא קשור לשווי העסקה, כמו למשל תגמול עו"ד לפי השקעה ולא לפי שווי עסקה. בכך תוכלו להוזיל עלויות אך להיות הוגנים עם עורך הדין תוך תיאום ציפיות מלא בעת העבודה.

אז כיצד בוחרים את עורך הדין הטוב ביותר?

כדי לבחור את הייצוג הטוב ביותר יש לשים לב כי אתם בוחרים עורך דין מקצועי, מנוסה וכזה שיש מאחוריו הצלחות משפטיות. כדי לבחור נכון, נסו לבצע השוואה בין כמה עורכי דין מומלצים, ובחרו את עורך הדין שמקנה את השירות הטוב לכם ביותר תוך קביעת שכר טרחה הגון.

עוד חשוב בבחירת עורך דין להבין מהי שיטת התשלום הכדאית לכם: בצעו הערכה של אמצעי התשלום המתאים לכם ביותר, בדקו האם כדאי לכם לשלם לעורך הדין על בסיס שעתי, על בסיס גלובאלי או באחוזים.

לסיכום, עורכי דין ישנם רבים, אך כדי לבחור את הטוב ביותר יש לשים לב לאינטואיציה שלכם, להמלצות וחשוב מכל – לאינטראקציה שלכם עם איש המקצוע.

נגישות
גלילה לראש העמוד