חשיבות החוזה בעסקאות נדל"ן

חוזים הם כיום חלק בלתי נפרד מהחיים המודרניים, בוודאי בביצוע עסקאות בסכומים גדולים. מהי חשיבותם המיוחדת של החוזים, דווקא בתחום הנדל"ן? אלה הנקודות העיקריות:

החוק

ראשית, יש לדעת שסעיף 8 לחוק המקרקעין בישראל מחייב חתימה על חוזה כתוב בעסקאות נדל"ן. לכן, חשוב להגיע למעמד חתימת החוזה עם ציוד משרדי (עט, שמרדפים לתיוק המסמכים וכו').

גובה הסכומים

עסקת נדל"ן היא לרוב עסקה בסכומי כסף גבוהים מאוד, במיוחד עבור אדם פרטי. לאור זאת, חשוב שלא לקחת סיכונים מיותרים ולהבטיח שחותמים על חוזה איכותי ומפורט.

השלכות השימוש

דבר יקר שרוכשים, לא בהכרח חשוב מאוד – יאכטה למשל, עשויה להיות רכישה יקרה מאוד, אבל לא כזו שעתידך תלוי בה. נכס נדל"ן לעומת זאת, הוא לעתים קרובות רכוש שהשימוש בו משמעותי מאוד לרוכש ולכן חשוב להגן על רכישה כזו עם חוזה. זו יכולה להיות דירה למגורי הרוכש, דירה להשכרה, מבנה עסקים או מחסן לציוד יקר. בכל אחד מהמקרים, פגמים וסיבוכים סביב המוצר הנרכש, עלולים להתבטא לא רק בנזק ישיר (למשל מבנה עם נזילת מים נרחבת שדורש שיפוץ יקר) אלא גם בנזקים משניים (חוסר יכולת להשתמש במבנה עד לתיקון).

חוזה נכס נדלן

צמצום סיכון וטעויות

חוזה איכותי שמכינים בסיוע איש מקצוע, גם יבטיח שאינכם מסתבכים בסכנות שונות, של טעויות קריטיות או הסכמים מפוקפקים עם המוכר. אלה יכולים להיות למשל "קומבינות" שונות, שיהפכו את החוזה למה שמכונה "חוזה למראית עין" (והוא לכן חוזה שבטל מעיקרו).

צמצום מחלוקות

אחת הסיבות הקלאסיות לחתימת חוזים, היא למנוע מצבים של מחלוקות לגבי העסקה. בעסקאות נדל"ן, מחלוקות בין הקונה לבין המוכר עשויות להתבטא בהוצאות רבות וטרחה רבה. כל אלה, עשויים להימנע או להצטמצם, אם יש התייחסות למצבים מסוג זה כבר בחוזה.

צמצום אי וודאות

ההיערכות למעבר עתידי לשימוש בנכס שמתכוונים לרכוש או שכבר נרכש, איננו תהליך של מה בכך. לכן, יש חשיבות מיוחדת למניעת מצבים של אי וודאות בנידון. זו עשויה להיות למשל דירה במקום שרחוק מאוד ממקום המגורים הנוכחי, כאשר המעבר אליה כרוך גם בשינוי מקום עבודה, החלפת בתי ספר לילדים ועוד.

פתרון לחוסר ידע

חוזה לגבי נכס יקר, מחייב התייעצות עם עורך דין. זו היא הזדמנות חשובה, להתעמק בפרטי ההסכם ולקבל מעורך הדין הסברים, שיבטיחו חתימה מעמדה של הבנה.

עקיפת אי נעימויות

לעתים, אנשים מרגישים לא נעים להתעקש על נקודות מסוימות במשא ומתן. אם עוברים על חוזה עם עורך דין משלכם והוא זה שמתעקש כאיש מקצוע על הכללת סעיפים מסוימים לטובתכם או על דקויות ניסוחם, ההרגשה עשויה להיות טובה יותר מול המוכר.

לסיכום

אין ספק כי חוזה בעסקאות נדל"ן הוא לא רק הכרחי, אלא חשוב מאוד להתעמק בפרטיו השונים, בסיוע עורך דין מומחה.

כדאי לקרוא את המדריך לרכישת דירה

נגישות
גלילה לראש העמוד