תשלומי דיירים? טיפול בבניין? למי יש זמן לזה – היתרונות בשירות ניהול בית משותף/ועד בית חיצוני

בית משותף מאכלס בתוכו פעמים רבות עשרות משפחות, מה שמעלה אוטומטית את דרגת הקושי בניהול המבנה. יש לא מעט סוגיות שחייבות לקבל מענה בניהול הבית המשותף, לרבות ניקיון חדר המדרגות, המעלית, הלובי והשטחים המשותפים האחרים, עבודות תחזוקה (דוגמת גינון או הדברה), שיפוצים במידת הצורך, גביית כסף מהדיירים – והרשימה עוד ארוכה.

בחירה מקובלת היא למנות ועד בית, בדמות כמה דיירים המתחייבים לקחת על עצמם את החובות האלה ואחרות. אלא שאז המציאות נכנסת לתמונה וטופחת על פניהם של כלל דיירי הבית: הניהול אינו מתבצע כשורה, או אפילו אינו מתבצע כלל, והבניין נפגע משמעותית. שירות ניהול בית משותף, הידוע גם בתור ועד בית חיצוני, יכול לשנות את הכללים.

המטרה: לנהל הכול תחת חברה מקצועית אחת

ניהול בית משותף מיועד להתמודד עם חלק מהבעיות המאפיינות בנייני מגורים רבים בישראל כיום. הקושי הראשון הוא היעדר זמן של הדיירים – גם אלו שנבחרו לעמוד בראש הוועד – להתעסק במטלות השונות של הניהול המשותף, המצריכות זמן רב. לכל בעל בית יש הרי עבודה לבצע ומשפחה לגדול, כך שזה לא מובן מאליו שיימצא הזמן המספק לניהול נכון ושוטף של הבניין. התוצאה היא פעולות רבות שנופלות להן אל בין הכיסאות.

נקודה משמעותית אחרת היא שניהול בתים משותפים מצריך ידע. חלק מהפעולות שנראות טריוויאליות על הנייר עלולות להוכיח את עצמן כמורכבות פי כמה בפועל. גם כאשר עושים את המובן מאליו ופונים לאנשי מקצוע, ממש לא מובן מאליו לדעת כיצד להכווין אותם, מהי התדירות הנדרשת של הסיוע שלהם ואילו אנשי מקצוע הם אכן מנוסים ומומלצים באמת. לחברה מקצועית הבקיאה בתחום יהיה בהכרח את הידע הזה, ולרוב גם רשימה של אנשי מקצוע עימם היא משתפת פעולה באופן שוטף.

לכך ניתן להוסיף את ההתנהלות ה"אובייקטיבית" של החברה, שמונעת אך ורק על פי צרכי המבנה. תשכחו ממצבים נפוצים בהם ועד הבית אינו אוסף את הכסף הדרוש מחלק מהדיירים כי "לא נעים לו", או תהליכים בתוך המבנה הנתקעים עקב חוסר תקשורת בין השכנים. עם חברה מקצועית וחיצונית לדיירים, הסבירות לתרחישים מהסוג הזה יורדת פלאים וגביית הכספים נעשית כמו שצריך. כל אלו הופכים את החיים של בני הבית המשותף לפשוטים פי כמה ומגדילים משמעותית את הסבירות שהניהול שלו ייעשה על הצד הטוב ביותר האפשרי.

שיתוף פעולה

כך מתאימים את השירות לצרכים

מי שבוחר בחברה מקצועית המציעה שירותי ועד בית חיצוני נמצא ביופי של נקודת פתיחה. אלא שגם בנקודה הזו יש כמה דגשים שחשוב לתת להם את הבית. האתגר הראשון הוא לבחור בחברת ניהול מקצועית ומנוסה, ורצוי כזו שמתמקדת בניהול בתים בעלי מאפיינים או סדרי גודל דומים לאלו של המבנה הנתון. הניסיון מהווה פקטור משמעותי בדרך לשיפור טיב השירות, ולכן אנחנו ממליצים שלא להתפשר מהבחינה הזו.

לכל בית יש את החוקים משלו מבחינת הצרכים הנדרשים, נתוני הפתיחה (מיקום למשל), התשתיות הקיימות ואפילו אופי הדיירים. חשוב לקחת זאת בחשבון כאשר פונים לחברת ניהול  בתים משותפים, תוך בחינה של תחומי העיסוק העיקריים שלה. רבים ימליצו, ובצדק גמור, לפנות לחברות שכוללות כמה שיותר שירותים תחת הפרופיל המקצועי שלהן. בדרך זו לא יהיה צורך לפנות לכמה חברות במקביל, אלא ההתנהלות תהיה מול גורם מקצועי אחד. החיים של דיירי המבנה יהפכו לפשוטים יותר, השקיפות מול החברה המנהלת או המבצעת תגדל והדיירים ירגישו שיש אל מי לפנות בכל שאלה (להבדיל מפיזור הפעולות דרך מספר רב של אנשי מקצוע).

כדאי לקרוא את המדריך לרכישת דירה

נגישות
גלילה לראש העמוד