מקבלים אישור עבודה: כיצד חיילי חובה יכולים לממש את זכותם לעבוד בזמן השירות?

אם אתם חיילים בשירות חובה וחייבים עבודה להכנסה נוספת, הגעתם למקום הנכון. כיצד חיילי חובה יכולים לממש את זכותם לעבוד בזמן השירות? כל התשובות.

מה זה אישור עבודה צבאי?

ככלל, הצבא אינו מתיר עבודה פרטית מחוץ לשירות החובה. עם זאת, חיילים הסובלים ממצוקה כלכלית או חברתית חמורה, בעצמם ובין בני משפחותיהם, זכאים לחריגה ורשאים לעבוד תוך כדי שירות כדי לקבל אישור עבודה. האישור אינו מאפשר עבודה על חשבון זמן בבסיס או על היקף הנוכחות הרגילה של חייל בבסיס. אבל הוא מאפשר לחייל לעבוד בסופי שבוע או בזמן בית אחר, לחיילים שעוזבים על בסיס שבועי וכו'. אפשרות נוספת היא לאפשר חופשה "מיוחדת" לעבודה. זמן החופשה המיוחדת תלוי במצב. אגב, יש המון עבודות לחיילים בשירות חובה ואנחנו בטוחים שאם תחפשו משרה מתאימה תמצאו במהירות.

אישורי עבודה זמינים לכל חייל במצוקה כלכלית, בין אם חייל קרבי, תומך לחימה או חייל חזית. חייל חייב להמציא מסמכים המפרטים את ההכנסה שלו ושל הוריו כדי להוכיח מצוקה כלכלית אמיתית. חיילים יוכלו להתחיל בעבודה פרטית לאחר עיון ואישור המסמכים על ידי הרשויות הרלוונטיות.

מי זכאי לקבלת אישור עבודה בזמן השירות?

חיילים הזכאים להיתר עבודה הם חיילים הכפופים לנסיבות כלכליות מורכבות. אנשים אלו יכולים להיות חיילים קרביים, תומכי לחימה או חיילים בעמדות קו קדמי. כאשר חייל מעוניין לקבל אישור עבודה, עליו להציג מסמכי הכנסה משלו ושל הוריו כדי להוכיח את המצוקה הכלכלית שלו או של הוריו. רק לאחר קבלת אישור החייל יכול להתחיל לעבוד ומי שעובד לפני קבלת האישור כמובן עובר על החוק.

מי פטור מהוכחת מצוקה כלכלית?

במקרים מסוימים, ניתן לוותר על הוכחת מצוקה כלכלית לצורך קבלת אישור עבודה, ובמקרים אלו, ייתכן שיינתן לך פטור ישירות. אלה יהיו חיילים מגויסים בעלי אופי שירות שבועי כמו עובדי משמרות או טבחים, בני ישיבה, מתגייסים שמתגייסים לאחר גיל 24, נהגי סיור, חיילים ברמת פעילות א' ומעלה, משגיחי כשרות וחיילים שהחלו לשרת לראשונה בתור. מוכרים עם קשיים כלכליים, כמו חיילים בודדים.

 

 

איך מוציאים אישור עבודה בזמן השירות?

השלב הראשון בקבלת הרישיון הוא פנייה למשקית תנאי השירות של היחידה. היא תדאג למסור את המידע המלא הנחוץ לחייל לקבלת אישור עבודה. במקרה זה, המש"ק ימסור לחייל טופס הגשת עבודה, אותו ימלאו החייל והמעסיק הפוטנציאלי, ויהיה צורך לרשום את כל הכנסות משק הבית – הן של העובדים הפעילים והן זו של ההורים.

חיילים המבקשים אישור עבודה חייבים למלא בקשה ולהגיש מסמכים המעידים על מצבה הכלכלי של משפחתם. בין היתר יכלול הטופס דוח חשבון בנק של ההורה, דוח רווח והפסד והצגת תלושי שכר אותם יש להוסיף במידה וישנם טפסים נוספים להוכחת מצוקה כלכלית. למשל, האם יש חובות בהוצאה לפועל, הסדרי תשלום, חובות מזונות שלא שולמו וכו'.

לכמה זמן אישור העבודה תקף?

אישורי העבודה תקפים לרוב לשנה, לאחריה יש להגיש בקשה שנייה, וכפי שצוין קודם, ניתן להגיש בקשה שנייה באופן מקוון שזה יותר קל ונגיש.

לסיכום,

חיילים בשירות סדיר, בין אם זה קרבי, בין אם זה מסגרת של יומיים או שבוע לשבוע, יכולים לקבל אישור עבודה בהתאם לכלכלת המשפחה והעבודה. עבודה זו אינה יכולה להתבצע על חשבון זמנו של הצבא, אך נלקחים בחשבון מצבים כלכליים שונים כאשר כל ההליך הוא מול הת"א.

נגישות
גלילה לראש העמוד