הורים לילדים עם אוטיזם: הכירו את זכויותיכם

רגע קבלת האבחנה כי ילדכם על הרצף האוטיסטי מהווה ללא ספק בשורה מורכבת וקשה לעיכול. חשוב להבין ולהפנים כי אין מדובר בסוף העולם אלא דרך תמיכה וסיוע תוכלו להעניק לילדכם את הטוב ביותר, ואף ליצור בעבורו איכות חיים משופרת. כיצד תעשו זאת? באמצעות היכרות עם הזכויות המגיעות לכם כחוק.

הילד אובחן על הרצף האוטיסטי? אלו הזכויות שמגיעות לכם ולו

השכיחות להולדת ילד על הספקטרום האוטיסטי מוערך באחד לכל מאה לידות, כאשר ע"פ הערכות במדינת ישראל חיים כ 20 אלף ילדים אוטיסטים. בשנים האחרונות נרשמה עלייה במספר הילדים שאובחנו על הרצף, בעקבות עלייה במודעות הציבורית כמו גם מערך רפואי שבמסגרתו ניתן לזהות האם הילד על הרצף כבר מגילאים צעירים מאוד – ולעיתים כבר לאחר הלידה. נוסף לכך, קיימות דרכי טיפול באוטיזם שבמסגרתן ניתן לספק לילד מערך תמיכה רחב, אולם מדובר בעלויות שיכולות להגיע לעיתים לאלפי שקלים מדי חודש. על כן, אם הילד אובחן ע"י פסיכולוג ורופא ונמצא על הרצף, השלב הראשון הוא לגשת למוסד לביטוח לאומי לצורך הגשת תביעה לגמלת ילד נכה בשיעור של 100%. זה הזמן להסביר כי ילדים אוטיסטים עד לגיל 18 זכאים לקצבה בשיעור של 2,581 ₪. במידה ונמצא כי הילד זקוק לסיוע ולתמיכה ולמעשה תלויים לחלוטין בעזרה מצדכם או מצד גורם זר, הילד זכאי לקבל קצבה מוגדלת בסך של 4,487 ₪. עם זאת, את קצבת התלות ניתן לקבל החל מגיל 3 ובמידה ונמצא כי הילד אינו יכול לבצע פעולות בסיסיות כמו ניידות עצמאית, אכילה ורחצה. לא פעם, בעקבות קשיים בוועדה הרפואית ואי הגשת מסמכים שתומכים במצבו של הילד (בהתאם למבחני מבחני תפקוד ביחס לבני גילו) הבקשה נדחית או מופחתת, ועל כן ליווי מצד עורך דין מהווה דרך מצוינת להבטיח כי תוכלו לקבל את הקצבה שמגיעה לילדכם, בהתאם למצבו ולתפקודו בחיי היום יום.

הורים לילדים עם אוטיזם הכירו את זכויותיכם

הטבות והנחות להורים

מעבר לקבלת הסיוע הכספי מביטוח לאומי, ניתן לקבל במסגרת הזכויות שלכם גם הנחה בחשבון החשמל בגובה של 50% בעבור כל 400 קוט"ש, ובחשבון המים בתעריף של עד 3.5 מ"ק לחודש, כאשר ההנחות מתקבלות באופן אוטומטי לאחר קבלת אישור מהוועדה. אתם כהורים זכאים להגיש בקשה לטובת פטור מתשלום אגרת רכב וכן קבלת תו חנייה לנכה. מאחר וכל בקשה כזו נבדקת לעומק על בסיס מסמכים תומכים, נדרש לארגן אותם ולהציג מסמכים רפואיים שבגינם אתם מבקשים לקבל את התו ואת הפטור מתשלום אגרת רכב, בהתאם לנסיבות האישיות של הטיפול בילד. נוסף לכך, ניתן ואף רצוי לעדכן את הרשות המקומית בה אתם מתגוררים בדבר האבחון, מתוך מטרה לקבל הנחה במסי ארנונה. במידה והילד אינו יכול לתפקד באופן עצמאי, נדרש להגיש בקשה ליחידת ההיתרים ברשות האוכלוסין וההגירה לטובת העסקת עובד זר בעבור טיפול בילד. לא פעם, הורים לילדים אוטיסטים נדרשים להיעדר מהעבודה בעקבות טיפול בילד, ועל כן ע"פ חוק דמי מחלה ניתן להורים לקבל תשלום דמי מחלה החל מהיום הראשון, וכן 52 שעות טיפול בתשלום נוסף מעבר לימי המחלה הקבועים.

מערך טיפולים בעבור הילד

חלק מהותי בהיכרות עם הזכויות נוגע כמובן לטיפולים רפואיים להם הילד זקוק לטובת התפתחותו. ילדים עד גיל 7 אשר מאובחנים עם אוטיזם זכאים לקבל 14 שעות שבועיות של טיפולים פרא-רפואיים: קלינאות תקשורת, ריפוי ועיסוק ועוד במסגרת של מעונות יום כמו גם בגני תקשורת שאותם מפעילים עמותות כמו עמותת אלו"ט. במסגרת מערך הטיפולים אתם זכאים לקבל מימון בעבור מעונות היום כמו גם שילוב של הילד במסגרות החינוך המפוקחים בליווי של סייעת, ובכדי לקבל את המימון נדרש לפנות למחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית בה אתם מתגוררים. גם בעבור ההסעה של הילד ניתן לקבל מימון, כאשר הזכאות ניתנת בעבור ילדים ומבוגרים כאחד, עד לגיל 21.

לסיכום, כהורים לילדים עם צרכים מיוחדים אתם נאלצים להתמודד עם לא מעט בירוקרטיה לצורך מימוש זכויות. קבלת ליווי מצד עורך דין מהווה דרך אידיאלית לצורך מקסום הזכויות תוך שימת דגש על מתן מענה מדויק המותאם לצרכיו המשתנים של הילד החל מגיל ילדות ועד לבגרותו.

נגישות
גלילה לראש העמוד