ייצור חשמל במתחם מגורים משותף: מה כדאי לדעת?

מערכת סולארית המותקנת על הגג ומאפשרת ייצור חשמל דרך קליטה של קרני השמש מהווה קדמה טכנולוגית ואקולוגית פורצת דרך, כמו גם חסכונית. עם זאת, ישנם היבטים משפטיים אותם יש לקחת בחשבון בבואכם לבצע את ההתקנה. מהם? להלן מדריך מקוצר בנושא.

ייצור חשמל באמצעות התקנה של לוחות סולאריים: מגמה שהולכת וצוברת תאוצה

בעשור האחרון ניתן לראות כיצד יותר ויותר ישראלים מגלים התעניינות בתחום של אנרגיה ירוקה, ובפרט ייצור חשמל באמצעות אנרגיה סולארית המתבצעת באמצעות התקנה של לוחות סולאריים על גגות. מדובר באפשרות מצוינת לא רק לתמוך בסביבה אקולוגית יותר (כתוצאה מהפחתה בייצור החשמל המזהם) אלא גם לצורך יצירה של חיסכון משמעותי בעלויות חשבון החשמל, כתוצאה מייצור עצמאי. למעשה, כל שצריך הוא גג פנוי וחברה מקצועית המתמחה בתחום, ותוכלו גם אתם לייצר חשמל דרך קרינת השמש. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי לתהליך ההקמה נלווים גם היבטים משפטיים, בשל העובדה כי במידה ואתם מתגוררים בבניין משותף תידרשו ליצור קשר עם כל אחד מהדיירים ולדווח לו אודות הרצון להקים את המערכת.

ייצור חשמל באמצעות אנרגיה סולארית

מדוע נדרש לקבל אתאישור השכנים לצורך הקמת הלוחות?

הגג נחשב לרכוש משותף, אלא אם כן הגג מוצמד לאחת הדירות. אולם, גם במקרה שבו הגג הוא בבעלותכם, עדיין תידרשו לפנות לאישור הדיירים בשל השימוש במתקנים המשותפים לבניין לצורך תחזוקה שוטפת (לדוגמה שימוש במעלית) העלולים להפריע לשגרת החיים של השכנים כמו גם העובדה כי עצם העובדה כי הגג רשום על שמכם אינו מאפשר לכם לבצע שימוש שאינו מותר בתקנון. נוסף לכך, השכנים עלולים לטעון כי ההתקנה תיצור סיכונים בטיחותיים, ועל כן ההתנגדות להתקנה עלולה להוביל לתביעות בבית המשפט.

קבלת ייעוץ משפטי לצורך ביצוע הפרויקט

כאמור, כל פגיעה ברכוש משותף – קרי הגג, עלול להוביל לתביעה משפטית מצד השכנים שלכם. לכן, חשוב מאוד ליצור קשר עם עורך דין המתמחה בתחום לצורך קבלת ייעוץ משפטי ובמידת הצורך גם התמודדות עם התנגדויות השכנים מול המפקחת על בתים בלשכת רישום המקרקעין, האמונה על הנושא. דרך עורך דין תוכלו גם לבדוק לעומק את הוראות הדין החלות על בניין משותף, לצורך קבלת החלטה האם אכן ניתן לבצע את ההתקנה ולהשקיע את הכסף. בכדי להפחית את ההתנגדות, ניתן בהחלט לציין בישיבה משותפת את היתרונות הטמונים בהתקנה של הפאנלים וכן לקבל החלטה לגבי חלוקת הרווחים כתוצאה מהפחתה בחשבון החשמל המשותף של הבניין אשר עשויה להגיע לאלפי שקלים מדי שנה.

לסיכום, אין ספק כי התקנה של לוחות סולריים על הגג מהווה הזדמנות להצטרף לעידן אקולוגי חדשני המבוסס על שימוש באנרגיה ירוקה. אולם, יש ללמוד לעומק את כל השלכות ההליך מבחינה משפטית, לצורך השקעה נבונה וביצוע הליך תקין.

נגישות
גלילה לראש העמוד