ייבוא אישי מחו"ל: המדריך המלא לצרכן

ייבוא אישי מחו"ל

אם עד לשנת 2019 ייבוא אישי של מוצרים נחשב לייבוא צרכני, כיום השתנו פני הדברים וניתנו הקלות לציבור הישראלי. מה חשוב לדעת רגע לפני שאתם מבצעים ייבוא אישי מחו"ל? להלן המדריך המלא.

ייבוא מחו"ל: כל מה שרציתם לדעת וחששתם לשאול

אם בעבר מעט מאוד ישראלים ביקשו לבצע ייבוא אישי מחו"ל, בעשור האחרון נרשם זינוק של עשרות אחוזים במספר ההזמנות של מוצרים מחו"ל, לשימוש פרטי. עד לשנת 2019 הנושא לא הוסדר ולמעשה כל אזרח ישראלי שביקש לייבא מוצרים נדרש לעבור תחקיר אצל פקיד המס כמו גם להמציא מסמכים שהובילו ללא מעט בירוקרטיה, קשיים והוצאה כספית בעבור קנסות. עם זאת, בשנת 2019 החליט שר הכלכלה אלי כהן לבצע רפורמה בהתאם להחלטת ממשלה שבמסגרתה אושר צו אישי שדרכו ניתן לבצע ייבוא אישי בעבור שימוש פרטי או משפחתי, וזאת ללא צורך בהצגת רישיון ייבוא או במסמכים שיעידו כי מדובר בייבוא אישי – בתנאי כי שווי המשלוח אינו עולה על 1,000 דולר וכי בייבוא ישנם עד 30 מוצרים מאותו הסוג. שימו לב כי במידה ואתם מחליטים לייבא מוצרים בעבור שימוש מקצועי לעבודה, הייבוא ייחשב כמסחרי ולכן תידרשו להציג את המסמכים. על מנת שתוכלו להכיר לעומק את כל ההשלכות של הרפורמה החדשה, תוכלו לקרוא באתרChipes tמידע קונקרטי לגבי ייבוא אישי במידה ואתם מחליטים להזמין דרך האינטרנט. אולם, רגע לפני שאתם מחליטים להזמין מהאינטרנט, בואו נבין לעומק מה זה אומר ייבוא אישי.

מהו יבוא אישי?

ע"פ החוק במדינת ישראל, כל סחורה שמזמינים למדינה נחשבת כייבוא. למעשה, כל סחורה שנכנסת לישראל עוברת בדיקה קפדנית ע"י רשות המיסים, כאשר הרשות היא הגוף האמון לאכוף את הנושא ולבחון לעומק כי כל מוצר נבדק ואושר לשימוש. כל אדם רשאי לייבא באמצעות דואר ישראל או חברות בלדרות בתנאי כי לא מדובר בייבוא המתבצע באמצעות עוסק, ייצור או שירות המיובא לצרכים מסחריים. בהתאם לכך, כל אזרח יכול לייבא עד 30 יחידות מאותו סוג של מוצר בגובה של 1,000 דולר בלבד או לחילופין 5 יחידות מאותו סוג במידה ועלות המשלוח גבוהה מ 1,000 דולר.

כיצד ניתן להפחית את תשלום המיסים בעבור ייבוא אישי?

חשוב להבין כי למרות הרפורמה, בעבור ייבוא אישי של מוצרים מחו"ל נדרש לשלם מיסי מכס בגובה של 500 דולר ומע"מ במידה ושווי החבילה עולה על 75 דולר. טריק שלא מעט ישראלים מבצעים הוא לפצל את החבילות, וזאת מתוך להימנע מתשלום מע"מ. שימו לב כי מותר לכם להזמין מספר מוצרים שאינם זהים ולכן אם אתם מבחינים כי שווי החבילה שלכם עולה על 75 דולר, העדיפו להמתין שיגיעו מספר חבילות במקביל מאשר לשלם סכום נוסף שעלול לא פעם להוביל לאי כדאיות מבחינת הרכישה. בנוסף, חלק מהאתרים (כמו למשל אתר האופנה שיין) מאפשר לישראלים לבצע הזמנה של פריטים מעל ל 75 דולר ולקבל משלוח בחינם כולל עלויות מכס, ועל כן מדובר בפרמטר חשוב שאותו יש לבדוק לפני שאתם ממהרים להזמין אונליין.

מוצרים שלהם לא נדרש להנפיק אישורים

ניתן לייבא מגוון רחב של מוצרים כמו קונסוליות משחקים, תבלינים ואבקות, מדפסות ללא צורך בקבלת צו יבוא אישי. שימו לב כי ישנם מוצרים אסורים לייבא כמו גם מדינות שלהן אין יחסים עם ישראל ולכן לא ניתן לייבא מהן. על מנת שתוכלו להיות בטוחים כי המוצרים מאושרים לייבוא, רצוי להיכנס לאתר הרשמי של משרד הכלכלה והתעשייה לטובת מידע קונקרטי.

נגישות
גלילה לראש העמוד