אזרחות פורטוגלית: חוקים וזכויות

לא מעט יהודים מבקשים להשיג אזרחות פורטוגלית, וזאת כי בין היתר כל אזרח פורטוגלי באופן אוטומטי גם נחשב לאזרח אירופאי, ומי שאזרח אירופאי זוכה ללא מעט הטבות, כגון יכולת לחיות ולעבוד באופן בלתי מוגבל בכל מדינה אשר שייכת לאיחוד האירופאי, ליהנות מהגנת הרשויות הדיפלומטיות, לעשות תואר במגוון מדינות בהן תנאי הקבלה יותר קלים ואף המחירים יותר זולים (יש מקומות בהם הלימודים ניתנים בחינם מטעם המדינה) וכדומה. עם זאת, על מנת להבין האם ואיך ניתן להשיג אזרחות פורטוגלית, יש להבין כיצד להתנהל ובין היתר מה הם החוקים, וכיוון שמדובר בשלל סעיפים ותיקונים, נעשה לכם מעט סדר:

אזרחות פורטוגלית

4 אופציות

חוק האזרחות הפורטוגלי מורכב ממגוון תתי חוקים, ואם נבקש לפשט את הנושא, נציין כי הוצאת אזרחות פורטוגלית מותנית בארבעת האופציות הבאות:

  1. הורים פורטוגלים
  2. נישואים לאזרח פורטוגלי
  3. התאזרחות בפורטוגל – כל עוד האדם מעל גיל 18 והתגורר בפורטוגל באופן חוקי במשך 6 שנים.
  4. שיוך לאחת המושבות שהיו שייכות בעבר לפורטוגל– כגון מקאו, מזרח טימור, גינאה ביסאו, קייפ ורדה, אנגולה, גואה וכדומה.

חזקה על הקרקע אל מול קרבת דם

אם נבחן מעט את ההיסטוריה, נמצא שבשנת 1959 החוק קידם אזרחות בהתאם לחזקה על הקרקע, אך בשנת 1981 חוק האזרחות השתנה – קידם בהתאם לקרבת דם. בשנת 2006 החוק שוב השתנה, אך הפעם לא באופן מהותי – המשיך לקדם אזרחות בהתאם לייחוס המשפחתי.

מענה נקודתי

מה בנוגע למקרים נוספים? ובכן החוק הפורטוגלי מעניק מענה נרחב, ועל כן אם המקרה שלכם מעט יותר מורכב, מומלץ לעבור על תתי הסעיפים הבאים:

  • מעמד הילדים – ציינו שכל עוד האדם מעל גיל 18 והוא מתגורר בפורטוגל באופן חוקי לאורך 6 שנים הוא עשוי לקבל אזרחות. פה נעצור ונחדד מה קורה עם מעמד הילדים – נבחן האם האזרחות שלהם הינה אוטומטית. ובכן יש לקחת בחשבון שילדי המתאזרחים עשויים לזכות גם כן באזרחות, אך רק כל עוד הם נולדו בתום תהליך ההתאזרחות ולא לפניו.
  • בני זוג – אדם שנשוי לאזרח פורטוגלי מינימום 3 שנים יקבל אזרחות, כל עוד הוא ימלא הצהרה.
  • מגורשי ספרד – בהתאם לתיקון החוק, יהודים שהם צאצאי היהודים שגורשו מספרד (בתקופת האינקוויזיציה –המאה ה16) עשויים להפוך לאזרחים, כל עוד הם יצליחו להוכיח שהם שייכים לקהילה הספרדית בעלת קשרים עם פורטוגל, וכל עוד הם עצמם נושאים שמות ספרדים.
  • ילדים מאומצים – ילד שאומץ (מתחת לגיל 18) בידי אזרח פורטוגלי, באופן אוטומטי מקבל אזרחות פורטוגלית.
  • נכדים לאזרחים – בהתאם לשינוי החוק ב2006, נכדים של סבים פורטוגלים שמעולם לא איבדו את אזרחותם והם מתגוררים בחו"ל, יקבלו אזרחות גם מבלי שיצטרכו להוכיח שגרו בפורטוגל במשך 6 שנים.

זכויות מקומיות

לאחר שהחוק יותר ברור, נחזור לנושא הזכויות, כאשר פה ראוי לציין שמלבד הזכויות שמעניק האיחוד האירופאי (לא מעט), יש זכויות מקומיות נוספות, כגון היכולת לרוץ למשרה פוליטית, להצביע מגיל 18 במשאל עם ובבחירות פוליטיות וכמובן להחזיק דרכון פורטוגלי.

לצאצאיהם של מגורשי ספרד ופורטוגל שקיבלו אזרחות פורטוגלית, החוק מאפשר לנוע בחופשיות בין מדינות האיחוד האירופאי, לעבוד, לרכוש השכלה ועוד.

חובות

לבסוף נציין שלצד זכויות גם יש חובות ומשתנים נוספים שיש לבחון. במה מדובר? ובכן אין חובה להתגייס לצבא ואזרחים ישראלים בעלי אזרחות פורטוגלית אשר מנהלים את חייהם מחוץ למדינה לא יאלצו לשלם מיסים בפורטוגל, אלא אם כן יש להם נכס נדל"ן במדינה.

 

מנקודה זו יש לבחון האם אתם עומדים בקריטריונים להוצאת אזרחות פורטוגלית, מה אתם מבקשים להרוויח ואלו מסמכים יש להתחיל לאסוף. בהצלחה.

נגישות
גלילה לראש העמוד