מהי הסעה בשכר?

לאחרונה משרד התחבורה הגיש כתבי אישום בגין הפעלה של שירותי הסעה, כנגד חברות וארגונים. משום כך, חשוב להבין מהי ההגדרה החוקית של הסעה בשכר, ומהן ההשלכות מבחינת הביטוח. כל הפרטים – במאמר הבא.

כיצד מגדיר משרד התחבורה הסעה בשכר?

ביחס למדינות מפותחות בעולם, בישראל יש חקיקה ברורה מאוד בכל הקשור למדיניות של הסעה בשכר. משרד התחבורה מגדיר שילוב של עשיית רווח כספי בעסק אשר מוגדר כעסק של הסעות המונים. במילים אחרות, הדברים שנהג צריך לדעת על ביטוח רכב הם שונים לחלוטין בענף הזה, בשל סיכון מוגבר של נהג אשר מסיע נוסעים בשכר ומצוי במשך שעות רבות על הכביש, לעיתים מעבר ל 12 שעות ברציפות. כדי להפעיל חברת הסעות חייב לקבל רישוי מטעם מחלקת רישוי עסקים וכן לעבור ביקורות מטעם כיבוי אש ומשטרת ישראל. המחוקק טוען כי אדם אשר עובד בשירות הסעות צריך לעמוד בסטנדרטים מסוימים, כולל יכולת נהיגה. לכן, יש חשיבות לזהות הנהג ולרמת הכשירות שלו. מה לגבי אובר? ובכן, זה כבר סיפור אחר, ועל כך ניתן לקרוא בהרחבה ברחבי הרשת.

כיצד מגדיר משרד התחבורה הסעה בשכר

מה חשוב לדעת לגבי ביטוח רכב בתחום של הסעה בשכר?

לאור הסיכון המוגבר, מעניקות חברות הביטוח פוליסה מורחבת אשר היא בעלת סיכון גבוה יותר מאשר נהגים אשר נעזרים ברכב לצורך חיי היום יום. משום כך, ניתן לראות כיצד בשנים האחרונות בתי המשפט נטו להתערב בתיקים בהם היו מעורבים נהגים בשכר, ולהחליט האם אכן היה מדובר בנסיעה בשכר. בית המשפט נוטה לפסוק לטובת נהגים אשר תובעים את חברת הביטוח ואשר הוכיחו כי הסעה בשכר היא בעלת אופי עסקי, ולכן במידה ולא הוכח כי הנסיעה הייתה בעבור אופי עסקי – חברת הביטוח אינה יכולה להתנות זאת כתנאי להחרגה. משום כך, חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין אשר מתמחה בתחום, וזאת לצורך ייצוג משפטי ובחינה של תנאי הביטוח, באם אכן תתרחש תאונה או כאשר ייגרם נזק לרכב כתוצאה משירות ההסעות בשכר.

כיצד לבחור עורך דין מומחה?

מסקירה של תיקים בבתי המשפט עולה כי נושא הייצוג המשפטי הוא חיוני, בעיקר בעבור נהגים אשר עובדים באופן סדיר כנהגי הסעות בשכר. עורך דין אשר מומחה בתחום של דיני תעבורה הוא הכרחי בעבור מתן פיצוי באם אכן התרחשה תאונה, וכמובן במקרים בהם נגרם נזק לרכב. עורך דין אשר מתמחה בתחום של תעבורה ידע להפעיל את הכלים המשפטיים הטובים ביותר לצורך הגנה משפטית בעת הצורך או תביעה מול חברת הביטוח, לצורך קבלת החרגה ופיצוי כספי שלא דרך גופים פרטיים או חלילה מכך הוצאה כספית אדירה בעבור המעסיק או הנהג עצמו . לסיכום, בחינה של תנאי הביטוח וכן הגורמים הרלוונטיים יכולה לסייע באופן ממשי בעבור הגדרות החוק וכן מימוש זכויות ביטוח מלאות בעבור הסעה בשכר.

נגישות
גלילה לראש העמוד