חופש מהעבודה: כך תבקשו מהבוס כמה ימי חופשה

כולנו צריכים הפסקה מדי פעם, בין אם כדי לצאת לחופשה, לנוח או פשוט לנשום. אבל לבקש חופשה מהבוס יכול להיות מלחיץ. מה אם הוא יגיד לא? מה אם הוא יחשוב שאתם פחות מחויבים לעבודה? אבל, הרצון ליציאה לחופשה נובע מהצורך לזמן לעצמכם לפעמים בכדי להטעין את המצברים ולחזור לעבודה עם אנרגיה מחודשת. אמנם, לפעמים קשה לדעת איך לבקש את החופשה ההכרחית הזו מהבוס, אבל לכן הינה המדריך שיעזור לכם לעשות זאת בקלות.

חופשה היא צורך

חופשה אינה רק מותרות, אלא צורך חיוני לרווחה מכל הבחינות. כל העובדים, בלי קשר לתפקידם או לתעשייה שלהם, זקוקים לזמן מחוץ לעבודה כדי לטעון מצברים ולהתחדש. הפסקה מהשגרה יכולה להועיל לבריאות הפיזית והנפשית במגוון דרכים. היא יכולה להפחית מתח ולשפר את איכות השינה, לשפר את מצב הרוח והאנרגיה, להגביר את הפרודוקטיביות בעבודה ולהפחית את הסיכון למחלות. לכן, אם אתם מרגישים לחוצים או מותשים, חשוב לקחת חופשה. היא יכולה לעזור לכם להרגיש טוב יותר ולחזור לעבודה עם אנרגיה מחודשת.

הכנה לחופשה

חופשה היא הזדמנות נהדרת להירגע ולהתרענן, אבל חשוב להיות מוכנים לפני שאתם מבקשים אותה. הינה כמה טיפים:

 • בדקו את מדיניות החופשה של החברה שלכם: בכל חברה יש מדיניות שונה לגבי חופשות, אז חשוב לדעת מהן זכויותיכם לפני שאתם מבקשים.
 • תכננו מראש: אל תמתינו עד הרגע האחרון לבקש חופשה. התחילו לתכנן כמה שבועות או חודשים לפניה כדי לתת לבוס שלכם מספיק זמן להתארגן לקראת היעדרותכם.
 • מצאו מישהו שישלים אתכם: לפני שאתם מגישים את הבקשה שלכם, חשבו מי יכול לטפל במשימות שלכם בזמן שאתם לא נמצאים. כך, תראו לבוס שלכם שאתם מתחשבים בצרכי הארגון.
 • קבלו חיסונים נדרשים: בדקו אילו חיסונים נדרשים או מומלצים לטיול שלכם. למשל, אם אתם מתכננים חופשה בתאילנד, חפשו מידע על חיסונים לתאילנד כדי שתהיו מוכנים לטיסה שלכם.

אם תתכננו מראש ותישמעו לבוס שלכם, אתה מגדילים את הסיכויים שלכם שהבקשה שלכם תתקבל.

 

 

כיצד להגיש בקשה לחופשה?

לאחר שעשיתם את כל ההכנות ואתם מכירים את הזכויות שלכם, הגיע הזמן להגיש את הבקשה שלכם באופן רשמי. הינה כמה טיפים:

 • הפכו את השיחה לאישית: שוחחו עם הבוס שלכם פנים אל פנים כדי להסביר את הסיבות שלכם ולענות על כל השאלות, אם יתעוררו כאלה.
 • היו ברורים ותמציתיים: ספקו את התאריכים שאתם מבקשים, את הסיבות שלכם לצורך בחופשה ואת הצעדים שעשיתם למילוי התפקיד שלכם בהיעדרכם.
 • היו גמישים: אם הבוס שלכם לא יכול לאשר את הבקשה שלכם בתאריכים המקוריים, היו מוכנים לדון באפשרויות אחרות.

טיפול בחששות שעלולות לצוץ

הבוס שלכם עשוי להעלות חששות לגבי בקשת החופשה שלכם, וחשוב להתייחס אליהן בצורה מקצועית ורגועה, למשל:

 • משך החופשה: אם אורך החופשה שלכם נראה בעייתי, היו מוכנים להתפשר. אולי חופשה קצרה יותר עכשיו ועוד אחת בהמשך השנה עשויה להיות פתרון מקובל יותר.
 • בעיות עומס עבודה: הדגישו את ההכנות שלכם והבטיחו לבוס שלכם שהאחריות שלכם תטופל. הציעו תוכנית מעבר או תקציר על איך המחליף הזמני שלכם יכול לנהל את המשימות שלכם.
 • מקרי חירום: ספקו לצוות שלכם דרך ליצור איתכם קשר במקרה חירום מוחלט. עם זאת, ודאו שהם מבינים שמדובר רק במצבים דחופים.

מעקב לאחר קבלת האישור

לאחר קבלת אישור לחופשה, יש כמה דברים שכדאי לעשות כדי להבטיח שהכול יעבוד בצורה חלקה, והם:

 • הכינו את המחליף: ספקו למחליף הזמני שלכם רשימה של המשימות שלכם, גישה לכל המידע והמשאבים הדרושים וסדרי העדיפויות שלכם. כל אלה יעזרו להם להתחיל בהצלחה.
 • הודיעו לאחרים: הודיעו לאנשים שאתם עובדים איתם שאתם יוצאים לחופשה, ספקו להם את התאריכים שבהם לא תהיו ולמי לפנות בהיעדרכם. כך, תפחיתו את כמות המיילים והטלפונים שאתם עלולים לקבל.
 • התנתקו: זכרו, חופשה היא הזמן שלכם ליהנות ולהירגע. אמנם, חשוב לספק שיטת קשר חירום, אך חשוב גם להתנתק מהעבודה וליהנות מהזמן שלכם.

לסיכום

בסביבת העבודה המהירה של ימינו, קשה למצוא זמן לחופשה. עם זאת, החופשות חשובות לרווחה ולמקצועיות. בעזרת הכנה יעילה ותקשורת עם הבוס, ניתן להשיג איזון בין הצרכים האישיים לבין האחריות הארגונית. כשאתם מגישים בקשה לחופשה, היו ברורים, בטוחים והבינו שהמנוחה היא מרכיב מכריע להצלחה. לאחר קבלת האישור, באמת התנתקו והתענגו על הזמן שלכם. חופשה לא רק עוזרת לחייכם האישיים, אלא גם מביאה אנרגיה רעננה למקום העבודה.

נגישות
גלילה לראש העמוד